Vysokoškolákem na zkoušku: Naši žáci si vyzkoušeli studium na Technologické fakultě UTB ve Zlíně

Fakulta technologická Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně nabízí středoškolákům jedinečný zážitek. Mohou nahlédnout do zákulisí univerzitního studia ještě před tím, než nastoupí na vysokou školu. Ústav výrobního inženýrství si pro střední školy připravil projekt s názvem Vysokoškolákem na zkoušku. Ten nám umožnil prožít autentickou atmosféru akademického prostředí UTB. Projekt probíhal ve dnech 11.3. až 13.3. a zúčastnilo se ho 12 žáků 3. ročníku oborů Mechanik seřizovač, Technik puškař a Uměleckořemeslné zpracování kovů – práce rytecké.
V rámci projektu Vysokoškolákem na zkoušku jsme navštívili moderní laboratoře a vyzkoušeli si práci s profesionálním vybavením a vědeckými přístroji, které univerzita nabízí, měli jsme možnost popovídat si s akademickými pracovníky. Každý den jsme nasbírali nové zkušenosti a informace, které nám poskytly komplexní náhled do světa vysokoškolského studia technických oborů.
„Naším cílem není jen předat informace, ale především inspirovat mladé lidi a ukázat jim, že vysoká škola je dobrodružství plné poznávání, experimentů a osobního rozvoje“ vysvětlil Martin Bednařík, ředitel ÚVI FT UTB.
Několikadenní program se skládal z pestrých aktivit. Od odborných přednášek přes exkurze v laboratořích 3D tisku, laseru až po praktickou ukázku využití nejmodernějších CNC technologií.
První den nás přivítal vedoucí oddělení doc. Bednařík a vysvětlil nám smysl spolupráce střední školy s vysokou školou, přiblížil nám systém jejich způsobu přístupu k žákům, který nás zaujal, protože je velmi osobní. Po seznámení s prostředím školy nás čekaly odborné přednášky a praktická cvičení v oblasti drsnosti povrchu, které měl na starosti prof. Vladimír Pata. Po skončení této přednášky jsme se přesunuli do budovy U53. Následovaly přednášky od Ing. Martina Řezníčka na téma "Ustavování nástrojů pro CNC obrábění", proběhla ukázka obrábění na 5osé CNC frézce.
Následující den jsme se zúčastnili přednášek o kompozitech. Dr. Maňasem nám bylo vysvětleno z čeho se kompozity skládají a k čemu se používají. Ukázal nám pár bakalářských prací studentů a názorně nám předvedl pevnosti nejčastěji používaných kompozitů v tahu a fyzickém zatížení. Další dvě přednášky měl na starost Dr. Šenkeřík. Týkaly se 3D tisku a 3D skenování. Dozvěděli jsme se jaké existují stroje na 3D tisk a sken, jaké mohou být podoby materiálu k 3D tisku a jak vlastně funguje 3D skenování objektů. Den jsme zakončili s Ing. Vaňkem u konstrukcí a simulací v programech školy, např. Autodesk Inventor, CATIA a Siemens NX, kde nám předvedl základy modelování v programu CATIA.
Poslední den jsme začali přednáškou o vstřikování a jeho technologii, kterou měli na starosti dva studenti univerzity. Říkali nám, jak funguje stroj na vstřikování a názorně nám předvedli ukázku výroby vstřikováním na hydraulickém vstřikovacím stroji určeném pro výrobu vstřikovaní dílů z termoplastů. Viděli jsme výrobu lego kostiček a testovacích tyčinek pro zkoušku tahu. Poté jsme zamířili do laboratoře s Dr. Škrobákem, který nám vysvětlil princip fungování laseru a jeho využití v technické praxi. Z této přednášky jsme si domů odnesli krabičky vypálené na laseru. Následovala přednáška o metrologii s profesorem Patou v jeho osobní laboratoři. Předváděl nám stroje pro měření a výpočet drsnosti povrchu a popisoval nám, jak složité a důležité je pro dnešní strojírenství měření jakosti povrchu. Den jsme zakončili přednáškou od Ing. Řezníčka o programovaní, modelaci a simulaci v programu Siemens NX CAM.
Rádi bychom poděkovali Technologické fakultě UTB ve Zlíně za umožnění vstupu do univerzitního prostředí, které je nejen náročné, ale především velmi inspirativní.
Vypracovali žáci SŠ-COPT v Uherském Brodě oboru Mechanik seřizovač Eliška Kudláčová, Lukáš Němec a vyučující Petr Janků